CSM CSU Oradea a abținut al 5-lea succes în faza secundă a sezonului regulat din Liga Națională de Baschet Masculin

Campioana a revenit cu victorie pe teren propriu. Elevii lui Cristan Achim au trecut pe teren propriu de BC SCM Timișoara cu scorul de 82-72 (26-16, 16-14, 22-22, 18-20).

Partida a început într-o notă echilibrată, iar cele două echipe au mers umăr la umăr în primele minute ale actului inaugural. Gazdele s-au desprins, iar la pauză scorul avea să fie 42-30 pentru CSM CSU Oradea. Timișoara a arătat mai bine după pauză și a revenit la doar o posesie în fața campioanei, 55-52 cu două minute rămase din sfertul trei. În ultimul act, gazdele au preluat total controlul si s-au impus cu scorul 82-72.

Sean Denison a fost cel mai bun om al meciului cu 17 puncte, 4 recuperări și 2 pase decisive. Will Franklin a încheiat 15 puncte, 6 pase decisive și o recuperare, iar Andrei Mandache a acumulat 13 puncte, 3 pase decisive și o recuperare.