CSM CSU Oradea a obținut prima victorie în Top 6

Campioana României a câștigat clar pe terenul lui BC SCM Timișoara în prologul etapei a 2-a din cadrul fazei secunde a sezonului regulat din Liga Națională de Baschet Masculin.

Gazdele au deschis foarte bine meciul și au reușit să-și creeze un avantaj de 6 puncte. Cristian Achim a solicitat primul time-out al partideiși elevii săi au revenit pe parchet cu un alt suflu. Cu 4 aruncări de la distanță marcate și cu un parțial de 13-0 în ultimele 4 minute ale sfertului inaugural, campioana își adjudeca primul act cu scorul de 29-18.

Oradea a continuat să marcheze cu lejeritate și în sfertul secund și s-a desprins la 16 puncte, scor 42-26, lucru ce l-a determinat pe Tudor Costescu să ceară două time-out-uri într-un interval scurt de timp. Chiar și așa, timișoarenii nu au găsit soluții pentru a contracara jocul oaspeților și se vedeau conduși la pauză la o diferență de 20 de puncte, scor 55-35. Citeste mai departe pe totalbaschet.ro