Flavius Bunoiu: Un gard în jurul unui târg de Crăciun nu rezolvă absolut nicio problemă de sănătate publică

Am trecut prin boală, sunt vaccinat, port mască, susțin măsurile – chiar și cele nepopulare – vaccinarea fiind, deocamdată, singura cale să ne întoarcem la o viață cât de cât normală. Respect toate regulile impuse de autorități, în măsura în care sunt legitime și eficiente. Dar cred că, în situația pandemică a ultimilor 2 ani, o combinație letală între incompetență, calcul electoral și foame de PR a celor care ne conduc ne-au pus în fața unor reguli șchioape, absurde pe care niciun om cu mintea întreagă nu le poate înghiți nemestecate.

Un exemplu: gardul în jurul Târgului de Crăciun care să separe „vaccinații” de „nevaccinați”. Este „noaptea minții”, o inițiativă absurdă, fără nicio eficiență dar cu efect dăunător, pe termen lung.

Li s-a impus angajaților primăriei și tuturor celor care se învârt în perimetrul târgului obligativitatea vaccinării și testării periodice? Nu. Li s-a impus celor care gătesc și stau cu mâinile în mâncarea pe care o servesc vizitatorilor obligativitatea vaccinării și testării periodice? Nu. Suntem în situația absurdă în care unii cetățeni pretind altora îndeplinirea unor condiții pe care ei înșiși nu le îndeplinesc. Și îi exclud pe aceștia din viața publică, îi privează de niște drepturi pe care le dețin în egală și dreaptă măsură.

Dar absurdul situației e și mai mare: „Vaccinații” nu pot împărți o piață publică, în aer liber, cu „nevaccinații”. Dar pot merge împreună, înghesuiți, cu tramvaiul sau autobuzul spre casă. Eventual cu tramvaiul de epocă, am văzut că l-au scos și pe acela pe traseu. „Vaccinații” nu pot să-și facă poze sub bradul de Crăciun, în aer liber, alături de „nevaccinații”. Dar pot sta împreună, în bisericile din aceeași piață și pot eventual folosi aceeași linguriță.

5 000 de membri de partid pot sta împreună într-o sală că să-și aleagă „președintele”, nas în nas cu celălalt președinte, fără mască. Dar câteva sute de oradeni nu pot sta împreună, în aer liber, să se bucure de niște luminițe.

Un gard în jurul unui târg de Crăciun nu rezolvă absolut nicio problemă de sănătate publică. Cu atât mai mult cu cât nu se verifică identitatea celor care prezintă certificatul verde iar, odată intrați la târg, cei mai mulți stau fără mască pentru că mănâncă și beau ceea ce se comercializează la târg; căci ăsta e tot rostul târgului. Nu rezolvăm nimic, doar „ne facem” că urmăm niște reguli. Un gard în jurul târgului de Crăciun are însă „darul” de a crea probleme. Una dintre ele ar fi că invrajbeste oamenii și îi antagonizeaza și mai mult în relația – și așa destul de disfuncțională – cu autoritățile. Cum anume îi veți convinge pe acești cetățeni, domnilor, să se vaccineze după ce i-ați ținut, ca pe niște leproși, după un gard de sârmă?

Acest târg nu trebuia organizat în aceste condiții excepționale pe care le traversăm, având în vedere legislația „infirmă” aplicabilă în acest caz. Sau trebuia organizat cu totul și cu totul altfel: cu punctele de interes răspândite pe o arie cât mai mare din piață ca să nu se favorizeze aglomerația, fără permiterea consumului de alimente la fața locului, fără „vedete” care vor atrage după ele mulțimi de oameni care vor sta înghesuiți să le admire, etc. Sunt doar câteva idei, poate nu cele mai bune. Însă, cred eu, mult mai bune decât „gardul învrăjbirii noastre”.

Problema de fond nu e că muream dacă nu cheltuiați câteva sute de mii de euro ca să vedem vedetele Radio Zu la un târg de Crăciun. Ci că murim, la propriu, cu miile pentru că nu ați făcut la fel de mult ca să convingeți bihorenii să se vaccineze. După 3 valuri consecutive și un al patrulea în care Bihorul a condus mai toate topurile naționale referitoare la incidență, mortalitate, școli închise, etc, după 1 an de când a pornit vaccinarea, suntem la nici 200 000 de persoane vaccinate din peste 600 000. Iar cu măsuri de genul acesta nu îmbunătățiți situația ci o agravati: nu faceți nimic altceva decât să radicalizati și mai mult opozanții și să întăriți tabăra anti-vaccinistilor cărora le-ați creat acum un simbol și un teren de joacă în chiar mijlocul orașului. Ați mutat retorica antivaccinistă de pe Facebook în piața centrală, în văzul tuturor, în jurul bradului de Crăciun și în mijlocul copiilor care își trag părinții de mânecă să meargă la Moșul iar aceștia trebuie să le explice că nu se poate. V-ați uitat ieri pe fereastră, că sunteți la doi pași, ca să-i vedeți pe cei de la AUR împărțind acolo dulciuri pentru copii și câștigând noi adepți?

Domnilor, dați jos gardurile până nu vă umpleți (și mai mult) de ridicol și sabotați definitiv campania de vaccinare.

Flavius Bunoiu

Alte știri