Imnul României a răsunat în premieră la Europenele de înot rezervate juniorilor

Echipa de natație masculină de juniori a României a câştigat medalia de aur în proba de ştafetă 4×100 m liber, după o cursă pasionantă, în care s-a luptat pentru primul loc cu echipa Marii Britanii.

Eforturile unei echipe adevărate au fost răsplătite cu AUR!

„David Popovici, Vlad Stancu, Ștefan Cozma și Patrick-Sebastian Dinu au urcat pe prima treaptă a podiumului european și au adus bucuria în sufletele tuturor românilor”, au scris pe facebook cei de la COSR.

România s-a clasat pe primul loc, cu timpul de 3 minute, 18 secunde şi 93 de sutimi, pe poziţia a doua a venit Marea Britanie (timp 3:19.01), iar pe locul al treilea s-a clasat Italia (cu 3:19.42).

În finala probei feminine de ştafetă 4×100 m liber, echipa României, formată din Bianca Costea, Irina-Ana Preda, Anastasia Bako de la Crisul Oradea și Rebecca-Aimee Diaconescu, s-a clasat pe locul 5, cu timpul de 3 minute, 48 de secunde şi 37 de sutimi. Competiţia feminină a fost câştigată de Italia (3:42.98), urmată de Franţa (3:43.49) şi Germania (3:45.63).

Un număr de 494 de sportivi din 42 de ţări se întrec de marţi, la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Complexul Olimpic de Nataţie Otopeni (5-10 iulie), inclusiv 26 din România, 14 băieţi şi 12 fete, competiția fiind transmisă integral pe TVR 1.