Înotătorul David Popovici, desemnat cel mai bun sportiv din Balcani în 2022

Înotătorul român David Popovici, dublu campion european şi mondial în acest an, a fost ales cel mai bun sportiv din Balcani în 2022, în cadrul analizei efectuate de agenţia bulgară BTA şi la care au luat parte agenţiile de ştiri din regiune.

Popovici (18 ani), care a obţinut medalii de aur la 100 şi 200 m liber, atât la Europene, cât şi la Mondiale în acest an, doborând şi recordul mondial la 100 m liber, s-a impus la cea de-a 49-a ediţie a anchetei cu 64 de puncte, devansându-l pe tenismanul sârb Novak Djokovic, 61 puncte, şi pe fotbalistul croat Luka Modric, 48 puncte.

Djokovic, care a ieşit învingător în analiza BTA de şapte ori, a câştigat în acest an titlul la Wimbledon, dar şi Turneul Campionilor.

Luka Modric, laureat al anchetei BTA în 2018, a cucerit trofeul Ligii Campionilor şi titlul de campion în Spania cu Real Madrid, precum şi bronzul cu naţionala Croaţiei la Cupa Mondială din Qatar.