Ioan Dzitac de la CSM LPS Oradea aduce prima medalie pentru România, la Europenele de judo juniori de la Praga

România a cucerit o singură medalie în primele două zile ale Campionatelor Europene de judo pentru juniori de la Praga, bronz prin Ioan Dzitac, la cat. 66 kg.

Dzitac l-a învins în turul secund pe danezul Bertil Lavrsen, în optimi a trecut de sârbul Srdjan Antelj, dar a pierdut în sferturi în faţa georgianului Tengo Zirakaşvili. În recalificări, românul s-a impus în faţa bulgarului Bogdan Iotov, iar în meciul pentru medalia de bronz l-a întrecut pe norvegianul Gustav Brovold.

Ioan Dzitac este legitimat la CSM LPS Oradea, fiind antrenat de Emil Morar și Dan Fâșie.

Florentina Ivănescu a ratat bronzul la cat. 63 kg, clasându-se pe locul 5 după ce a fost învinsă în meciul pentru medalie de italianca Sara Lisciani. Ivănescu a învins-o în optimi pe sârboaica Kristina Nisavic, în sferturi a trecut de turcoaica Ayten Yeksan, dar a cedat în semifinala cu israelianca Adelina Novitzki.

La cat. 90 kg vom fi reprezentaţi de Rareş Arsenie şi de orădeanul Alex Creţ, iar Darius Georgescu va evolua la cat. +100 kg.

La competiţie s-au înscris 349 de judoka din 39 de ţări, 203 la masculin şi 146 la feminin.