Irina Bara e în finala turneului ITF de la Szekesfehervar

tenesite.info

Nicoleta Dascălu (391 WTA) și Irina Bara (188 WTA) vor disputa finala turneului ITF de la Szekesfehervar. Româncele s-au impus, sâmbătă, în semifinalele competiției, de o manieră clară, teminând confruntările în minimum de seturi.

Nicoleta Dascălu a bifat o adevărată surpriză în penultimul act. Ea a trecut de o conațională, Irina Begu (115 WTA), favorită cu numărul doi la turneul din Ungaria, după o oră și 18 minute de joc.

Irina Bara a avut parte de un duel echilibrat cu Cagla Buyukakcay (Turcia; 185 WTA). Sportiva noastră a început foate bine meciul, iar în primul set s-a distanțat la 5-1. Adversara a revenit însă spectaculos și a avut mai mult de tras pentru face unu la zero pe tabelă. Buyukakcay s-a apropiat la 5-4, dar în game-ul următor, de pe serviciul tenismenei din Turcia, Bara a făcut break și a închis cu 6-4. În setul doi, românca a fost mai solidă pe propriul serviciu și nu l-a cedat nici măcar o singură dată. Meciul a fost închis cu 6-3, printr-un break la mijlocul setului.

Finala Nicoleta Dascălu – Irina Bara va avea loc duminică.