Judokanii orădeni, din nou la înălţime: 8 medalii la Naţionalele Under 21. Cea de aur, obținută de Alex George Creț

Alex George Creț a cucerit medalia de aur la finala Campionatului Național de Judo pentru Juniori (U21) – ediția 2021. Evenimentul s-a desfășurat între 9-11 aprilie anul curent, la Poiana Brașov.

Delegația orădeană, reprezentând LPS CSȘ Bihorul Oradea, a obținut opt medalii. Alături de aurul lui Creț, sportivii antrenați de Emil Morar, Dan Fâșie, Szoke Laszlo, Goncearenco Alexandru și Olimpia Ianc au obținut următoarele medalii:

Argint – Bianca Suciu (78 kg), Robert Boldiș (66 kg)

Bronz – Sarolta Lungu (63 kg), Carina Jurca (78 kg), Claudiu Neagu (73 kg), David Fodor (81 kg)

Cea de-a 8-a medalie a venit în Finala Campionatului Național de Judo Juniori (U21) pe echipe, la masculin. LPS CSȘ Bihorul Oradea s-a clasat pe locul al 2-lea, cucerind medalia de argint. Între componenții echipei s-a numărat și Alex George Creț. Ceilalți membri ai echipei sunt Robert Boldiș, Miguel Codreanu (66 kg), Claudiu Neagu, Eduard Gyoker (73 kg), David Fodor, Raul Dobocan (81 kg), Adrian Calmar (90 kg), Cosmin Albut Dana și Emil Mucenica (+90 kg).