Locul 20 la senioare si pozitia a doua in competitia U23 pentru Bianca Benea la Nationalele de scrima

Bianca Benea s-a clasat pe locul 20 la ediția 2017 a Campionatului Național de scrimă în proba de spadă feminin. Evenimentul s-a desfșurat la Sala de scrimă Ana Pascu din București. La concurs au participat 36 sportive din întreaga țară.

Concursul de la București a cuprins două faze ale grupelor. În prima, Bianca a repurtat trei victorii, iar în cea de 2-a a bifat patru. Orădeanca a pierdut pe tabloul de 32 în confruntarea cu Greta Veres (23 ani), membru a lotului olimpic care a cucerit, alături de Steaua, Cupa Europei. In competiția U23, Bianca s-a clasat pe locul 2, iar Greta pe 3.

Sportiva de la CSM Oradea, antrenată de Nicolae Ille, se află la primul an de juniorat (U20), unde este campioană națională. Ea este și vicecampioană națională de tineret (U23). Amalia Tătăran, vicecampioana europeana U23, a câștigat competiția.