Marele premiu al festivalului de film de la Veneţia, Leul de Aur, a fost acordat unui film documentar

Marele premiu al festivalului de film de la Veneţia, Leul de Aur, a fost acordat unui film documentar, „Toată frumuseţea şi vărsarea de sânge”, realizat de Laura Poitras. Premiile de interpretare le-au revenit unor vedete consacrate ale marelui ecran, Cate Bleancet şi Colin Farrell. Festivalul s-a încheiat ieri seară, cu gala laureaţilor.

Documentarista Laura Poitras a primit Leul de Aur la Veneţia pentru un film care expune parcursul fotografei Nan Goldin, figură a underground-ului newyorkez, şi lupta sa contra opiaceelor în SUA.


La 58 de ani, regizoarea originară din Boston câştigă al doilea premiu major al ei, după Oscarul pentru cel mai bun documentar pentru „Citizenfour” (2015), realizat alături de Edward Snowden.


România a fost prezentă cu „Spre Nord/ To the North” (2022, regia Mihnea Mincan), anul acesta inclus în secţiunea competitivă Orizzonti, iar „Anhell69” (2022, regia Theo Montoya), participant în secţiunea Settimana Internazionale della Critica.

Lista câştigătorilor

VENEZIA 79

Leul de Aur pentru cel mai bun film – „All the Beauty and the Bloodshed”, de Laura Poitras

Leul de Argint – Marele premiu al juriului – „Saint Omer”, de Alice Diop

Leul de Argint pentru cel mai bun regizor – Luca Guadagnino, pentru „Bones and All”

Coppa Volpi pentru cel mai bun actor – Colin Farrell, pentru „The Banshees of Inisherin”

Coppa Volpi pentru cea mai bună actriţă – Cate Blanchett, pentru „Tar”

Cel mai bun scenariu – Martin McDonagh, pentru „The Banshees of Inisherin”

Premiul special al juriului – „No Bears”, de Jafar Panahi

Premiul ”Marcello Mastroianni” pentru cel mai bun tânăr actor/ actriţă – Taylor Russell, pentru „Bones and All”

Orizzonti

Cel mai bun film: “World War III” – Houman Seyyedi

Cel mai bun regizor: “Vera” – Tizza Covi, Rainer Frimmel

Premiul special al juriului Orizzonti “Bread and Salt” – Damian Kocur

Cea mai bună actriţă: “Vera” – Vera Gemma

Cel mai bun actor: “World War III” – Mohsen Tanabandeh

Cel mai bun scenariu: “Blanquita” – Fernando Guzzoni

Cel mai bun scurtmetraj: “Snow in September” – Lkhagvadulam Purev-Ochir

LION OF THE FUTURE

Luigi de Laurentiis Award for Best Debut Feature: “Saint Omer” – Alice Diop

Orizzonti Extra

Audience Award: “Nezouh” – Soudade Kaadan

Venezia Classici

Best Documentary of Cinema: “Fragments of Paradise” – K.D. Davison

Best Restored Film: “Branded to Kill” – Seijun Suzuki

Venice Immersive

Best Immersive Experience: “The Man Who Couldn’t Leave” – Chen Singing

Grand Jury Prize: “From the Main Square” – Pedro Harres

Special Jury Prize: “Eggscape” – German Heller

Venezia Days

Cinema of the Future Award: “The Maiden” – Graham Foy

Director’s Award: “Wolf and Dog” – Cláudia Varejão

People’s Choice Award: “Blue Jean” – Georgia Oakley

Settimana Internazionale della Critica

Grand Prize: “Eismayer” – David Wagner

Special Mention: “Anhell69” – Theo Montoya

Audience Award: “Margini” – Niccolò Falsetti

Verona Film Club Award: “Anhell69” – Theo Montoya

Mario Serandrei – Hotel Saturnia Award for Best Technical Contribution: “Anhell69” – Theo Montoya

Best Short Film: “Puiet” – Lorenzo Fabbro, Bronte Stahl

Best Director (Short Film): “Albertine Where Are You?” – Maria Guidone

Best Technical Contribution (Short Film): “Reginetta” – Federico Russotto

Distribuie informația
Alte știri