Medalie de aur pentru Alex George Creț la Cupa Europeană pentru cadeți de la Zagreb

Alex George Creț, sportiv legitimat la CSȘ LPS Bihorul CSM Oradea, antrenat de Emil Morar, a obținut un rezultat de excepție la Cupa Europeană pentru cadeți de la Zagreb, Croația. Evenimentul s-a desfășurat la finele săptămânii precedente.

Creț a luat startul în limitele categoriei -90 kilograme, câștigând întrecerea. El a fost repartizat în Grupa C, unde a avansat direct în turul al 2-lea. Aici a trecut de Stanisalv Stefanovic, din Bulgaria. Ultetior, i-a învins pe Aleksandart Stojkov, din Serbia, respectiv pe Zalan Turanszki, din Ungaria. Alex a pătruns în semifinalele competiției, unde s-a duelat cu francezul Kenny Liveze. În ultimul act l-a întâlnit pe Aslan Popoyan, reprezentantul Austriei, pe care l-a învins la wazari.

Creț a fost sportivul anului 2018 la CSȘ LPS Bihorul Oradea, conform csmoradea.ro.