Memorialul Dan Mihai Carţiş la şah rapid si-a desemnat castigatorii

34 de practicanti ai sportului mintii s-au intalnit la mese, in aceasta dimineata la Hotel Elite, din Oradea. La finalul a 9 runde, a cate 30 de minute fiecare, competiţia organizata in memoria regretatului mare maestru din urbea de pe Crisul Repede, Dan Mihai Carţiş, cel care a disputat o finală de Campionat Mondial la şah prin corespondenţă, si-a desemnat castigatorii.

Pe primul loc cu 8,5 puncte s-a situat maestrul FIDE, Dan Rat. A fost urmat de Tudor Alexandru Ursente, care a acumulat 7 puncte, podiumul fiind completat de Ioan Mihut, cu 6,5 puncte.
La categoria I s-a impus tanarul Alexandru Palii , urmat de Mihail Fracassi. La +60, locul I i-a revenit lui Lavinel Cruceru. Printre premianti s-a numarat si Dan Carţiş, fiul regretatului sahist, in memoria caruia s-a desfasurat turneul oradean.

Sponsorii principali ai competitiei, aflata la editia inaugurala, au fost Electrofor şi Proenerg Oradea, iar arbitrajul a fost asigurat de catre Ioan Mille.