Nationala de polo, cu 5 jucatori de la CSM Oradea in lot, a ratat calificarea la Jocurile Olimpice

Romania a fost învinsă aseara la limită de echipa Italiei, cu scorul de 8-7 (2-0, 2-3, 3-3, 1-1), în sferturile turneului preolimpic de la Trieste. Golul victoriei echipei Italiei a fost marcat de Figlioli, cu 17 secunde înainte de final. Dimitri Goanță primise cartonaș roșu 13 secunde mai devreme.

Tricolorii au făcut un meci foarte bun în fața valoroasei adversare, dar au cedat la limită.
Tripla campioană olimpică (1948, 1960, 1992) a câștigat Grupa B a turneului de la Trieste, în timp ce România a ocupase locul 4 în Grupa A.

Pentru România au marcat Mihnea Gheorghe — 3 goluri, Alexandru Ghiban 2, Cosmin Radu 1 și Tiberiu Negrean 1.

La JO 2016 s-au mai calificat Ungaria (8-7 cu Germania, în sferturi), Spania (8-7 cu Canada) și Franța (12-11 cu Olanda).