O clasare pe podium și un loc șapte pentru sportivii oradeni la Europenele de atletism pe echipe

România s-a clasat pe locul 7 în Liga I a Campionatelor Europene de atletism pe echipe, la Vaasa (Finlanda), cu 246 puncte, duminică, după ce sâmbătă ocupa poziția a noua. Pe primul loc s-a situat Suedia (320,50 puncte), urmată de Finalanda (314,50 puncte) și Elveția (305,50 puncte), care au promovat în Superligă. Au retrogradat în Liga a II-a ultimele trei clasate (locurile 10-12), Estonia (203 puncte), Bulgaria (193,50 puncte), Danemarca (187 puncte).

Cele mai bune rezultate de duminică ale României au fost victoria ștafetei feminine de 4×400 m și succesul Claudiei Bobocea la 1.500 m. Pe podium s-au clasat alți trei atleți români, Roxana Bîrcă a fost a doua la 5.000 m, oradeanca Ligia-Damaris Bara a terminat pe locul secund la săritura în înălțime, iar Alexandru Novac a fost al treilea la aruncarea suliței . Oradeanul Laviniu Mădălin Chiș a terminat al 7- lea la 3.000 m (8:18.81).

Ligia Bara (fostă Grozav), de la CSM CSU Oradea (antrenori Mariana şi Virgil Preda) a obtinut argintul la săritura în lungime, cu 1,80 metri, cel mai bun rezultat al său din actualul sezon.  Confirmă astfel evoluţia bună de la Campionatele Internaţionale ale României, pe care le-a câştigat cu o săritură de 1,78 metri. Ligia Bara, care a fost campioană mondială de junioare, a revenit a antrenamente doar de circa trei luni, după o absenţă de trei ani şi jumătate.