O nebunie de finală! Argentina este noua campioană mondială la fotbal. Meciul s-a decis la 11 metri

.Argentina este noua campioana mondială la fotbal, la capătul unui meci fabulos care va rămâne în istorie.

În finala desfăsurată duminică învingătoarea s-a decis abia dupa executarea loviturilor de departajare, dar partida a avut o evoluție dramatică a scorului, fiinda catalogată de comentatorii TVR ca fiind cea mai intensă finală desfășurată vreodată.

Sud-americanii au defilat în prima repriză pe care au dominat-o categoric, iesind la pauza cu 2-0, prin golurile lui Messi si Di Maria. Franta a revenit in repriza secunda prin două reusite ale lui Mbappe. Scorul la finalul celor 90 de minute regulamentare a fost 2–2.

Messi a marcat în minutul 109, în cea de-a doua repriză a prelungirilor, dar 6 minute mai târziu, Franța a egalat prin acelasi Mbappe, care a trimis astfel meciul la loviturile de departajare unde portarul argentinian a parat două mingi.

Franța a mai pierdut finala Campionatului Mondial la 11 metri și în 2006, în fața Italiei.

Cu victoria de duminică, Argentina este a devenit campioană mondială pentru a treia oară în istorie.