O nouă victorie cu Poli Timişoara şi FC Bihor s-a distanţat la 15 puncte în fruntea clasamentului!

Fotbaliştii de la FC Bihor au mai învins o dată Politehnica Timişoara, în ultimul meci pe care l-au disputat pe teren propriu în play-off-ul Seriei a 8-a a Ligii a III-a. În faţa a peste 3 mii de spectatori, orădenii s-au impus sâmbătă seara cu scorul de 2-1, după ce la pauză conduceau cu 2-0 şi s-au distanţat acum la 15 puncte în fruntea clasamentului.

După un joc foarte bun în prima repriză, roş-albaştrii au marcat prin Adrian Gîdea în minutul 23, după care Sergiu Ciocan a avut o execuţie de excepţie în minutul 40, când a urcat scorul la 2-0.
În partea a doua, la adăpostul avantajului din prima jumătate, orădenii s-au retras mai mult în apărare, iar timişorenii au izbutit să înscrie şi ei un gol frumos, prin Cristian Curescu în minutul 82.

Filmul jocului

Prima ocazie s-a consemnat în minutul 2, când Sergiu Jurj a şutat de la la 18 metri, din poziţie centrală, dar a respins portarul. Apoi, în minutul 7, Sergiu Ciocan a executat o lovitură liberă de pe dreapta, iar Csaba Preklet a reluat cu capul, din 6 metri, peste poartă.

În minutul 11 a fost rândul lui Adrian Gîdea să şuteze, de la 22 de metri, dar peste poartă. Apoi, în minutul 17, Andrei Vînău a expediat şi el un şut de la marginea careului, peste poartă. A venit însă minutul 23, când, în urma unei acţiuni ofensive pe partea dreapta, mingea a ajuns în careu la Adrian Gîdea, care, din 8 metri, a trimis în stânga portarului, deschizând scorul.

În minutul 27 FC Bihor a avut o nouă ocazie bună. Sergiu Ciocan a expediat un şut bun dintr-o lovitură liberă de la 22 de metri, dar portarul timişorean Rareş Murariu a scos în corner, de lângă bară.

Acţiunile orădene în careul timişorean au continuat, iar în minutul 30, Vadim Calugher a trimis în careu, de pe stânga, iar Sergiu Jurj a şutat din 13 metri, pe lângă poartă.

În minutul 40 scorul a devenit 2-0, după ce Sergiu Ciocan, intrat în careu pe partea dreaptă, a avut o execuţie deosebită, trimiţând din unghi, mingea, la vinclul porţii lui Murariu.

S-a intrat în pauză cu scorul de 2-0 în aplauzele publicului spectator. În repriza a doua însă, orădenii au cedat terenul şi au permis adversarilor să atace mai mult. Totuşi, prima ocazie din repriza secundă a aparţinut bihorenilor, după ce Sergiu Ciocan a trimis cu capul din 10 metri, dar a reţinut portarul.

Prima ocazie periculoasă a timişorenilor a venit în minutul 56, când, intrat în careu, Daniel Olariu a şutat puternic, dar a scos portarul Pînzariu peste transversală. După lovitura de colţ, acelaşi Olariu a reluat periculos din şase metri, a scos din nou Pînzariu, după care David Popa a trimis în blocaj.

Oaspeţii au prins curaj şi au continuat să atace, iar în minutul 69 David Popa a expediat un şut de la 35 de metri, pe jos, dar şi pe lângă bară. Apoi, în minutul 75, după o lovitură de colţ de pe partea stângă, căpitanul echipei Poli, Cristian Bocşan a reluat cu capul din 7 metri, peste poartă.
În minutul 79, Claudiu Pamfile a şutat din unghi de 45 de grade, dar a scos portarul Pînzariu. În fine, ultima fază mai periculoasă s-a consemnat în minutul 82, când, de altfel, timişorenii au reuşit şi golul de onoare. Cristian Curescu a trimis un şut centrare de pe partea stângă, care l-a suprins pe portarul orădean, iar mingea s-a dus în poartă, oaspeţii reuşind şi ei un gol frumos.

În cele dini urmă, jocul s-a încheiat cu scorul de 2-1 pentru orădeni, care au fost aplaudaţi la scenă deschisă de suporteri şi care au sărbătorit cu galeria.

Cu acest succes, FC Bihor totalizează 66 de puncte, este singura echipă neînvinsă în Liga a III-a şi s-a distanţat la 15 lungimi în fruntea clasamentului.

Declaraţia antrenorului

„A fost un joc bun, cu o concentrare maximă din partea băieţilor noştri. Au arătat, într-adevăr, încă o dată că suntem o echipă bună, o echipă organizată, o echipă care ştie ce vrea. Astăzi cred că nu se pune deloc la îndoială rezultatul. Am făcut o primă repriză bună, când am şi marcat de două ori. Dacă eram mai atenţi, închideam jocul din prima repriză, făceam 3-0, pentru că am avut ocazii. În a doua repriză, pentru că am avut 2-0, sigur că nu ne-am mai avântat atât de mult, pentru că 2-0 este un scor periculos. Le-am spus băieţilor că trebuie să avem grijă, să avem răbdare, să ţinem de minge şi de rezultat, de asemenea, să încercăm să speculăm spaţiile libere şi greşelile adversarilor. Eu cred că dacă eram mai atenţi, poate puteam să mai înscriem şi în repriza a doua, dar până la urmă pe mine m-a interesat rezultatul, adică să ştim să gestionăm un asemenea rezultat, cu o echipă bună totuşi”, a declarat, la finalul partidei, antrenorul principal al formaţiei FC Bihor, Florin Farcaş.

FC Bihor Oradea – Politehnica Timişoara 2-1 (2-0)
Au marcat: Adrian Gîdea (min. 23) şi Sergiu Ciocan (min. 40) / Robert Curescu (min. 82)
FC Bihor: M. Pînzariu – C. Jurj, Cs. Preklet, Al. Băican, K. Gagyi – V. Calugher (min. 70 B. Vasile), R. Farcaş – cpt., A. Vînău (min. 79 A. Moga) – Sg. Ciocan (min. 65 L. Ioviță), Sg. Jurj (min. 70 L. Tincău) şi Ad. Gîdea (min. 79 M. Hosu). Antrenor: Florin Farcaş
Politehnica: R. Murariu – A. Haloş (min. 64 Em. Sfichi), Cr. Bocşan – cpt., R. Ciurel (min. 64 A. Vlaicu), Cl. Pamfile, M. Oprean (min. 70 I. L. Rotariu), D. Olariu, D. Pureca (min. 70 M. Istratie), V. Prună (min. 79 S. Avramescu), D. Popa şi R. Curescu. Antrenor: Paul Codrea
Au arbitrat: Ovidiu Florin Mazilu – Alexandru Corb (ambii din Satu Mare) şi Kopriva Tamas (din Carei)

În celălalt meci din etapa a 8-a a play-off-ului, CSC Peciu Nou s-a impus în deplasare, pe terenul celor de la Phoenix Buziaş, astfel că, înainte cu o etapă de final, în clasament, FC Bihor are 66 de puncte, Poli Timişoara – 51 de puncte, CSC Peciu Nou – 43 de puncte, iar Phoenix Buziaş – 37 de puncte.

În ultima etapă, FC Bihor va juca vineri, 17 mai, în deplasare, pe terenul echipei CSC Peciu Nou.

În altă ordine de idei, se ştie deja: adversarul din semifinalele barajului de promovare al echipei orădene va fi ACSO Filiaşi, formaţia care va termina pe locul 2 în Seria a 7-a