Oradea City Running Day, la momentul bilanţului

Peste 800 de alergători profesionişti şi amatori din Ungaria, Slovacia, Irlanda, Spania, Serbia, Marea Britanie, SUA şi România au concurat duminică, 16 septembrie, în cadrul celei de a VIII-a ediţii a Oradea City Running Day.

S-a alergat pe traseul Piaţa Ferdinand, Piaţa Unirii, strada Principatelor Unite, pe sub podul Decebal, malul stâng al Crişului Repede, Podul Carol I, malul drept al Crişului Repede, strada Sfântul Apostol Adrei, strada Patrioţilor ocolind Teatrul de Stat, Piaţa Ferdinand, strada Iosif Vulcan (pe o bandă de circulaţie), întoarcere pe strada Iosif Vulcan în Piaţa Ferdinand.

Cea mai grea probă din concurs, semimaratonul de 21 de kilometri, a fost adjudecată de Ştefan Lupulescu şi de Adela Bălţoi, ambii din judeţul Gorj. La cursa populară (10 kilometri) masculin, pe locul I s-a situat atletul orădean Laviniu Mădălin Chiş, care a terminat cursa în 16 minute şi 26 de secunde, iar la feminin, timişoreanca Yasmina Claudia Tămăşilă (19:10). Cursa de 10,5 km a fost adjudecată de Eduard Hercuţ (36:00) şi Karina Tămăşilă (42:07), iar Ştafeta Firmelor de Eco Bihor.

Toţi participanţii au primit la finalul cursei medalii de învingători, iar primii cinci clasaţi de la fiecare probă au fost răsplătiţi cu premii. Fondul de premiere de a fost de 9.000 de lei, medaliile 3D fiind ilustrate cu Palatul Moskovits.