Participare numeroasă la Concursul de alergare montană “Primavera Trail Race” din Bihor

320 de atleți și-au testat rezistența pe un traseu de alergare montană în județul Bihor. Cursa de 48 kilometri a fost câștigată de Leonard Mitrică în 4:34:43.Competiția feminină a fost adjudecată de o sportivă din Republica Moldova, Viorica Mălai. La cros, concursul feminin a fost câștigat de o sportivă din România, Mihaela Botezan, iar la masculin de Szabó Sándor, alergător din Ungaria.

Concursul de alergare montană Primavera Trail Race, aflat la cea de-a doua editie, organizat de ACS Xterra Sport Bihor, s-a desfășurat pe două lungimi de traseu: 48 km „maraton”, la 2500 m diferență de nivel, respectiv 16,1 km „cros” – 1055 m diferență de nivel. Ambele trasee au străbătut poteci turistice, drumuri asfaltate, de macadam, marcate corespunzător de organizatori.