Primul semimaraton de noapte și-a desemnat câștigătorii

329 de atleți profesioniști și amatori din țară și din Ungaria au luat startul semimaratonul de noapte, organizat, sâmbătă, în premieră, în Oradea.

Au exista trei curse: mini pe distanța de 4.2 km, cros – 10.5 km și semimaraton 21 km. Organizatorii au gândit un traseu inedit care a pornit din fața Bisericii cu Lună, pe noua pietonală Vasile Alecsandri, Parcul 1 Decembrie, Piața Unirii, cu o porțiune de ocolire prin fața Palatului Vulturul Negru. Concursul din Oradea a fost organizat cu sprijinul mediului de afaceri bihorean, dar și a Consiliului Județean, prin Agenția de Management al Destinației.

La categoria mini s-a impus Daniel Ianoș. Concursul pe distanța de 10.5 km a fost câștigat de Iuliu Victor Grec, iar semimaratonul de Eugen Bar, conform agentianewsbihor.ro.