S-a incheiat Visit Oradea Streetball 2017. Ajung si bihoreni in marea finala

Visit Oradea Streetball 2017 s-a incheiat duminica, 6 august. Competitia s-a bucurat de multe concursuri pentru copii, public, dar si pentru jucatori. De asemenea, au fost momente prin intermediul cărora două dintre gloriile sportului orădean au fost onorate de catre organiatorii de la Sport Arena Streetball. Este vorba despre luptatorul de MMA, Sandu Lungu, respectiv cel mai titrat baschetbalist roman, Levi Szijarto.

Categoria open masculin a fost adjudecata de catre Dzakovi 3×3, dupa o finala 100% sarbeasca, disputata in compania lui Extra Auto Vrbas. Intrecerea Sub 14 ani masculin a fost adjudecata de oradenii de la Dream Team. Echipa a fost alcatuita din Vlad Marinau,George Vicas si George Usca. Ei au fost campioni ai Romaniei la minibaschet in 2015 șs medaliati cu bronz la U14 masculin in acest an.

Invingatorii celorlalte categorii:
Open Feminin – Agro Squad (din București).
Sub 18 masculin – Young Buckets (din Arad).
Sub 18 feminin – Wildcats (din Arad).
Sub 14 feminin – Salonta. Componenta – Stefania Tanasz, Denisa Curpas, Krisztina Danicska, Andra Jurca.
Peste 35 masculin – Lazy Me (din Oradea). Componenta – Norbert Szilbereisz, Csaba Kiss, Istvan Jakab, Arpad Zsolt Szanto.

Castigatoarele se califica pentru turneul final, programat a se desfasura peste doua saptamani la Bucuresti.