Un alt bihorean pe podium la Internaţionalele de Atletism ale României „Iolanda Balaş Soter”

Campionatele Internaţionale de Atletism ale României „Iolanda Balaş Soter” s-au desfășurat în perioada 22 – 23 august, pe Cluj Arena. Ajunsă la cea de-a 65-a ediție, competiția a reunit 200 de sportivi valoroși, atât din țară cât și din străinătate, care s-au întrecut în 18 probe.

Din cauza situației actuale generată de pandemia  de coronavirus, ediția din acest an s-a desfășurat fără spectatori.

Cluj Arena a găzduit pentru a cincea oară această competiție de talie internațională.

În cea de-a doua zi a concursului s-au disputat alte 9 probe la masculin şi tot atâtea la feminin. Singurul bihorean pe podium a fost Claudiu Alexandru Haşegan (CSU Oradea/CSM Oradea). Cu performanța de, 1,95 m, elevul antrenorului Virgil Preda s-a clasat al 3-lea la săritura în înălţime.

Mihai Donisan (CS Dinamo) s-a impus clar în această probă, cu 2,10 m, primind din partea lui Doru Soter, fiul regretaţilor Iolanda Balaş Soter şi Ioan Soter, trofeul Memorial ”Ioan Soter”.