Victorie uriașă obținută de baschetbaliștii CSM CSU Oradea

CSM CSU Oradea a învins echipa germană Brose Bamberg, cu scorul de 95-84 (31-25, 26-27, 21-14, 17-18), miercuri, pe teren propriu, într-un meci din Grupa L a competiţiei masculine de baschet FIBA Europe Cup.

Orădenii au obţinut a doua victorie în grupă (ambele cu Brose) şi rămân în cursa pentru calificarea în sferturile de finală.

Lituanianul Donatas Tarolis, cu 27 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive, a fost cel mai bun jucător al gazdelor. Mark Ogden a contribuit cu 19 p, 5 rec, Kris Richard a adăugat 15 p, 5 pd, Erick Neal a avut 14 p, 3 rec, 10 pd, iar Stephen Holt a încheiat cu 11 p, 6 pd.

CSM Oradea va evolua în etapa următoare în deplasare, cu Anwil, în 1 februarie. După patru etape, orădenii au 6 puncte în clasament (locul 3).

Primele două clasate în fiecare grupă din faza a doua vor trece în fazele eliminatorii se vor califica în sferturile de finală, care vor fi urmate de semifinale şi finală.