Vlad Stancu obține aurul european la 1.500 m liber și doboară recordul național la seniori

Vlad Ştefan Stancu a adus, joi, a cincea medalie pentru România la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni. El a câştigat aurul în proba de 1.500 m liber masculin, probă în care a doborât recordul naţional de seniori, care aparţinea lui Dragoş Coman (15min 06sec 33/100) încă de la JO 2004 de la Atena.

Deşi a intrat cu al cincilea timp în finală, Vlad Stancu a reuşit o cursă extraordinară pe care a încheiat-o în 15 min 05 sec 47/100. Locul al doilea a fost ocupat de polonezul Krzysztof Chmielewski (15 min 13 sec 46/100), în timp ce medalia de bronz i-a revenit turcului Emir Batur Albayrak (15 min 15 sec 24/100), relatează Agerpres.

Vlad Ștefan Stancu are 17 ani și activează la clubul Steaua. El mai avea o medalie de aur câștigată la Europenele de natație 2022 ale juniorilor, cu echipa de ștafetă masculină la 4×100 metri liber.

Performanța lui Vlad Ștefan Stancu nu vine însă din neant. La doar 16 ani, Stancu doborâse deja 25 de recorduri naţionale, iar la Campionatele Naţionale de la Bacău în bazin olimpic din luna martie a cucerit zece medalii, cinci la seniori şi cinci la tineret. Legitimat la CSA Steaua, Stancu este specialist în probele de fond, iar marele lui vis este calificarea la JO 2024, după cum declara recent în presă.

Delegaţia României are până acum cinci medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: trei de de aur prin cea cucerită joi de Vlad Stancu, prin echipa de ştafetă masculină la 4×100 m liber (alcătuită din David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu) şi prin David Popovici în proba de 200 m liber, precum și două de argint, prin ştafeta mixtă de 4×100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu) și prin Bianca Costea, care joi a luat argintul la 50 de metri liber.