Zeci de medalii obținute de sportivii de la CSU Oradea, la Naționalele de Juniori și Tineret, probele de pușcă și pistol glonț

Palmaresul de medalii al sectiei de tir sportiv din cadrul Clubului Sportiv Universitar Oradea, a mai fost imbogatit cu un numar de 47 de medalii (10 de aur, 18 de argint si 19 de bronz), obtinute in cadrul Campionatelor Nationale de Junioriri si Tineret, probele de glont la individual si pe echipe, desfasurate la complexul de tir sportiv “Iosif Sarbu” din Bucuresti in perioada 09-14.09.2022.

Sectia de tir a CSU Oradea s-a prezentat la start cu un nr de 14 sportivi, puscasi si pistolari, fiecare participand atat la probe individuale cat si pe echipe. Reprezentantii probelor de pusca au fost: Stoie Cristina, Mangra Vivianne, Pop Andreea, Lezeu Alexia, Lezeu Bianca, Bodoni Kinga, Matei Miura, Pazman Szabolcs, iar a probelor de pistol, Toader Annalisa, Lezeu Andreea, Toader Antonia, Bucsias Levente, Puie Patrick, Pantea Rzavan.


La fel ca si la concursurile precedente si de aceasta data au existat sportivi care si-au depasit recordurile personale, lucru ce s-a concretizat si in clasarea unora dintre ei pe podium. Dintre acestia ii amintim pe pistolarii: Bucsias Levente obtinand un rezultat deosebit la proba de pistol viteza, Pantea Razvan, Puie Patrick si puscasii: Pazman Szabolcs, Bodoni Kinga si Lezeu Bianca. O evolutie deosebita la aceste competitii a avut-o si mezina sectiei Matei Miura, care s-a comportat peste asteptari.


In perioada 22-25.09.2022 sportivii sectiei de tir vor incheia sezonul de glont cu participarea la Campionatele Nationale de Seniori, concurs ce se va organiza la Bucuresti.

La Campioanatele Nationale de j-ri probele de glont, clasarile pe podium sunt urmatoarele:

La probele individuale:

Pistol Viteza J-ri- loc I- Bucsias Levente-555p.

Pistol Standard J-ri- loc I-Bucsias Levente-535p.

Pistol Sport J-ri- loc II- Bucsias Levente- 565p.

Pusca 20f. Genunchi J-re- loc I- Lezeu Bianca-192p.

Pusca 20f. Genunchi J-ri- loc I- Pazman Szabolcs-189p.

Pusca 20f. Picioare- J-ri- loc I- Pazman Szabolcs-175p.

Pusca 3x20f. J-ri- loc II- Pazman Szabolcs- 553p.

Pusca 3x20f. J-re- loc III- Lezeu Alexia-567p.

Pusca 60f. Culcat J-re- loc III- Pop Andreea-603,2p.

Pusca 60f. Culcat J-ri- loc III- Pazman Szabolcs-588,1p.

Pusca 20f. Picioare- J-re- loc III- Lezeu Alexia-188p.

Pistol Viteza J-ri- loc III- Puie Patrick- 489p.

La probele mixte:

Pusca Mixt Culcat-loc III- Mangra Vivianne, Pazman Szabolcs-591p.

Pistol Mixt Standard-loc III- Toader Antonia, Puie Patrick-485p.

La probele pe echipe:

Pusca 60f. Culcat J-re- loc I- Pop Andreea, Mangra Vivianne, Lezeu Alexia-1799,6p.

Pistol Viteza J-ri-loc I-Bucsias Levente, Puie Patrick, Pantea Razvan- 1530p

Pistol Standard J-ri- loc II- Bucsias Levente, Pantea Razvan, Puie Patrick- 1487p.

Pusca 3x20f. J-re-loc II-Lezeu Alexia, Pop Andreea, Mangra Vivianne-1672p.

Pusca 20f. Genunchi J-re-loc II- Lezeu Alexia, Pop Andrea,Mangra Vivianne-552p.

Pusca 20f. Picioare J-re-loc II- Lezeu Alexia, Pop Andrea,Mangra Vivianne- 545p.

Pusca 60f. Culcat J-re- loc III- Bodoni Kinga, Lezeu Bianca, Matei Miura-1725,0p.

Pistol Sport J-ri- loc III- Bucsias Levente, Puie Patrick, Pantea Razvan-1564p.

Pusca 3x20f. J-re-loc III-Lezeu Bianca, Bodoni Kinga, Matei Miura-1566p.

Pusca 20f. Genunchi J-re- loc III-Lezeu Bianca, Bodoni Kinga, Matei Miura-522p.

Pusca 20f. Picioare J-re- loc III- Bodoni Kinga Lezeu Bianca, Matei Miura-486p.               

La Campioanatele Nationale de Tineret probele de glont, clasarile pe podium sunt urmatoarele:

La probele individuale:

Pistol Viteza -loc I- Bucsias Levente- 571p.

Pusca 60f. Culcat -loc II- Mangra Vivianne-602,9p.

Pusca 3x20f.- loc II- Pazman Szabolcs- 546p.

Pusca 20f Picioare- loc II- Lezeu Alexia-186p.

 Pusca 20f. Genunchi- loc II- Pazman Szabolcs-183p.

  Pistol Standard- loc II- Bucsias Levente-535p.

Pusca 20f. Picioare- loc II- Pazman Szabolcs-172p.

Pistol Viteza- loc II- Puie Patrick-527p.

Pusca 3x20f.-loc III- Stoie Cristina-383,2p.

                Pusca 20f. Genunchi-loc III-Lezeu Alexia-189p.

La probele mixte:

Pusca Mixt Culcat-loc I- Pop Andreea, Pazman Szabolcs-582,2p.

Pistol Mixt Standard-loc II- Toader Annalisa, Bucsias Levente-506p.

La probele pe echipe:

Pistol Viteza- loc I- Bucsias Levente, Puie Patrick, Pantea Razvan-1603p.

Pistol Standard- loc III-Bucsias Levente, Pantea Razvan, Puie Patrick-1465p.

Pusca 60f Culcat-loc II- Mangra Vivianne, Lezeu Alexia, Pop Andreea-1779,4p.

Pusca 60f Culcat-loc III- Bodoni Kinga, Stoie Cristina,Lezeu Bianca-1769,7p.

  Pusca 3x20f.- loc II- Lezeu Alexia, Mangra Vivianne, Stoie Cristina- 1670p.

Pusca 3x20f. -loc III- Pop Andreea, Bodoni Kinga, Lezeu Bianca-1655p.

Pusca 20f. Genunchi- loc II- Bodoni Kinga, Mangra Vivianne, Pop Andreea-551p.

 Pusca 20f. Genunchi- loc III- Lezeu Alexia, Stoie Cristina, Lezeu Bianca- 538p.

 Pusca 20f. Picioare- loc II- Lezeu Alexia, Mangra Vivianne, Pop Andreea-548p.

Pusca 20f. Picioare- loc III- Lezeu Bianca, Stoie Cristina, Bodoni Kinga-542p.

Antrenori,

Floruta Adriana

Let Vasile

Distribuie informația
Alte știri