7 medalii valoroase pentru pugiliștii Basti Box Salonta, obținute la turnee din Ungaria și Macedonia

În perioada Sărbătorilor Pascale, pugiliștii Basti Box Salonta au urcat în ring la turnee din Macedonia și Ungaria. Au obținut 7 medalii.

Cele mai multe clasări pe podium reușite de sportivii salontani au fost în cadrul Memorialului „Varga Viktor” de la Vecses (Ungaria), competiție desfășurată în perioada 3-4 mai, unde elevii antrenorului Sebastian Silaghi au cucerit 4 medalii, toate de aur.

Este vorba despre Andor Daiana (57 kg tineret), Chirică Emeric Francisc (63,5 kg), Marta Paul (67 kg tineret) și Szucs Istvan (71 kg tineret). Întrecerea s-a adresat categoriilor de vârstă tineret și elită.

Cea de-a doua competiție din perioada Sărbătorilor Pascale care a avut în prim plan și sportivi bihoreni a fost cea de-a 53-a ediție a Gongului de Aur, întrecere destinată categoriei de vârstă elită care s-a desfășurat în perioada 3-6 mai, în Macedonia, la Skopje. Acolo sportivii pregătiți de către Sebastian Silaghi s-au remarcat sub steagul tricolor la trei categorii: la 54 kg – Roxana Hamza a cucerit medalia de argint, iar la 67 kg – Marian Onuță si respectiv la 71 kg – Cosmin Neagu au obținut bronzul.

Sportivii care au luptat sub tricolor au fost însoțiți la această competiție de către antrenorul Florin Delamarian, multiplu medaliat național și participant la campionatele europene atunci când s-a aflat în activitate ca sportiv.