Argint pentru Alex George Creț, la Grand Prix-ul de Judo din Antalya

600 competitori, proveniți din 83 țări, de pe cinci continente au luptat în cadrul Grand Prix-ului Federației Internaționale de Judo (IJF) de la Antalya (Turcia). Reuniunea s-a desfășurat între 31 martie și 2 aprilie. România a participat cu 11 judoka la turneul Grand Slam de la Antalya, opt la masculin şi trei la feminin, reuşind o singură clasare pe podium. Este vorba despre Alex George Creț. Sportivul legitimat la CSM Oradea a cucerit medalia de argint în limitele categoriei 90 kilograme masculin.

Este un rezultat de excepție, consemnat la o săptămână după ce amintitul sportiv a cucerit medalia de aur în limitele aceleiași categorii (90 kg) în cadrul Campionatului Național Individual al României pentru seniori – ediția 2023, rezultat obținut la Izvorani.

La cat. 100 kg, românul de origine cubaneză Asley Gonzalez tot de la CSM Oradea a fost învins în runda inaugurală de estonianul Grigori Minaskin, iar Eduard Şerban a pierdut în turul secund în faţa sârbului Aleksandar Kukolj.

Franţa a ocupat primul loc în ierarhia pe medalii, cu 5 de aur şi 2 de bronz, urmată de Olanda, 2-1-0, Brazilia, 2-0-2