Ligia Damaris Bara a cucerit argintul la Campionatele Balcanice de atletism din Bulgaria

Ligia Damaris Bara a cucerit argintul la Campionatele Balcanice de atletism din Bulgaria. Sportiva antrenorului Virgil Preda a urcat în ultima zi de concurs pe a doua treapta a podiumului de premiere, dupa o saritura ce a masurat 1,80 m. Ligia Damaris Bara e deţinătoarea celei mai mari performanţe din istoria atletismului bihorean. În anul 2011, Ligia devenea campioană mondială de junioare, la Lille (Franţa), în proba de săritură în înălţime, cu rezultatul de 1,87 metri. S-a confruntat apoi cu o perioadă de accidentări, pe care a depăşit-o însă cu brio. Între timp a devenit soţie şi mamă, reuşind să revină în activitatea de atletă în 2017, când a devenit campioană naţională de senioare, potrivit jurnalbihorean.ro.

La Praveţ(Bulgaria), România a ocupat locul al patrulea în clasamentul final al Campionatelor Balcanice de atletism, cu un bilanţ total de 18 medalii, 5 de aur, 8 de argint şi 5 de bronz. Ucraina a ocupat prima poziţie, cu 9-4-5, urmată de Grecia, 6-6-2, şi Turcia, 6-3-7.

La masculin, România a terminat a doua, cu 4-3-2, devansată de Ucraina, 7-1-3, şi urmată de Turcia, 3-1-5, etc. La feminin, România s-a clasat pe 6, cu 1-5-3, după Grecia, 4-3-1, Serbia, 4-0-0, Bulgaria, 3-2-4, Turcia, 3-2-3, şi Ucraina, 2-3-2.