România s-a impus în Kosovo. Giordan Watson de la CSM Oradea a fost principalul marcator

Echipa națională de baschet masculin a României a învins la Prishtina, Kosovo, în ultimul meci din faza a 2-a în precalificările FIBA EuroBasket 2021. Tricolorii au câștigat cu scorul de 79-75.

Giordan Watson a fost titularizat la poziția 1 și a bifat 31 minute de joc, fiind principalul marcator al partidei. Fundașul lui CSM CSU Oradea a totalizat 23 puncte, 6 recuperări, 2 pase decisive și o intercepție pentru 23 la eficiență. Coechipierul său din urbea de pe Crișul Repede, Bobe Nicolescu a bifat 18 minute. Căpitanul echipei naționale a contribuit cu 11 puncte, 2 recuperări, 2 intercepții și o pasă decisivă.

România a obținut a 2-a victorie în patru zile dar au terminat grupa pe locul 2. Tricolorii vor juca în faza a 3-a a precalificărilor FIBA EuroBasket 2021, în august, când se va duela în dublă manșă cu Slovacia și Cipru.