FC Bihor a făcut cadou de sărbători fanilor o nouă victorie!

Deşi nu au avut o motivaţie deosebită, după ce încă din etapa trecută şi-au asigurat matematic locul 1 în serie, jucătorii de la FC Bihor le-au făcut cadou de sărbători fanilor o nouă victorie. De această dată, vineri, roş-albaştrii au învins pe teren propriu echipa CSC Peciu Nou, cu scorul de 1-0 şi au ajuns la un total de 62 de puncte. Astfel, s-a consemnat al cincilea joc consecutiv în care elevii antrenorului Florin Farcaş nu primesc gol.

Desfăşurat la Stadionul Iuliu Bodola, în prezenţa a aproximativ o mie de spectatori, meciul din etapa a 6-a a play-off-ului Seriei a 8-a a Ligii a III-a a fost decis în partea a doua, după un gol reuşit de căpitanul de echipă Ricardo Farcaş, care a marcat cu o lovitură de cap în minutul 80.

„A fost o victorie muncită, o victorie meritată. Am luptat după gol cam toată repriza. Eram obişnuiţi, mai ales de la ultimul joc cu cei de la Peciu Nou, să valorificăm toate momentele bune, prin materializarea acţiunilor cu gol, dar, ştiţi cum este, se mai întâmplă şi astfel de lucruri. Suntem într-o perioadă în care jucătorii sunt destul de încrezători, prin prisma faptului că au câştigat deja play-off-ul şi au ajuns la baraj. Astfel, s-a creat o stare de încredere, dar şi o stare de relaxare, o lipsă de concentrare în momentul jocului ofensiv. Dar, una peste alta, este îmbucurător că am câştigat, am ştiut să şi suferim, având în vedere că adversarii au avut un penalty. Aşa este la fotbal, dar eu cred că este o victorie meritată, pentru că am dominat de la început până la sfârşit, doar că n-am înscris, decât un gol”, a declarat, la finalul partidei de la Stadionul Iuliu Bodola, antrenorul echipei FC Bihor, Florin Farcaş, cel care a ţinut să mulţumească şi suporterilor echipei şi să le transmită sărbători fericite.

În etapa viitoare, FC Bihor va juca marţi, 7 mai, de la aceeaşi oră, 18, cu Phoenix Buziaş, tot la Stadionul Municipal „Iuliu Bodola”.