Un columbian a câştigat Turul Ciclist al Bihorului

Turul Bihorului la ciclism s-a încheiat cu victoria columbianului Daniel Munoz Giraldo, de la echipa Androni Giocattoli-Sidermec (Italia). A fost urmat de austriacul Markus Freiberger de la echipa Hrinkow Advarics Cycleang, la 21 de secunde, şi de cehul Karel Hnik de la echipa Elkov Author, care a fost la 53 de secunde faţă de învingător.

Primul român în clasamentul general final a fost Emil Dima, de la echipa Giotti Victoria – Palomar, care a terminat pe locul 23, la 4 minute şi 12 secunde faţă de concurentul de pe primul loc.

Cea de-a patra ediţie a competiţiei a reunit 21 de echipe, dintre care trei din România (Team Novak, Team Giotti Victoria și Naționala României), iar restul din Australia, Austria, Belarus, Brunei, Italia, Kazakhstan, Paraguay, Polonia, Cehia, Slovenia, Ucraina, Ungaria. Traseul a inclus aproape 600 de kilometri, punctul de plecare, dar şi de sosire în fiecare din cele trei etape fiind Piaţa Unirii din Oradea.